KEITÄ OLEMME

Tarinamme

Spartakin toimintaan kuuluvat nuoristotyö, erityisnuorisotyö, varhaiskasvatus, vankilatyö, sekä monipuolinen bändi/musiikki, urheilu- ja harrastetoiminta.

Vertaistukiryhmän tavoitteena on auttaa kajaanilaisia 17-30 vuotiaita nuoria, joilla elämäntavoitteet ovat hukassa. Nuoria, jotka ovat työttömiä, koulunsa keskeyttäneitä, ilman koulutusta olevia tai ovat syrjätyneitä, sosiaalisita vahvistamista tarvitsevia, tai joiden elämässä pääpainon ovat ottaneet päihteet ja rikollinen toimininta. Osalla nuorista on myös puutteita ja ongelmia arkirytmin ylläpitämisessä. Tarkoitus on saada heille työkalut ja väylä parempaan elämään.

Spartakin vertaistukiryhmä "Välkyt" tarjoaa nuorille tukitoimintaa ja kokemuksia, joiden avulla luottamus omiin kykyihin vahvistuisi. Tavoitteena on ohjata nuorta työ-tai opiskelupaikan hankintaan, sekä terveelliseen elämäntapamuutoksen ja harrasteiden pariin. Ryhmässä toteutetaan yhdenvertaisuutta vapaa-ajan ohjauksella. Sosiaalinen osallisuus edistää yksinäisyyden poistamista jonka avulla ehkäisemme nuoren syrjäytymistä. Avustuksella tarjoamme nuorille elämyksiä, matalan kynnyksen palveluita sekä harrastetoimintoja, joissa ammatillista osaamista ei vielä tarvita vaan pelkkä kokeilun halu ja motivaatio riittävät. Näin kaikilla ryhmänjäsenillä on tasapuolinen mahdollisuus osallistua riippumatta fyysisistä, psyykkisistä tai sosiaalista esteistä.

Special kiitokset näille yhteistyökumppaneille:

Sukevan, Kestilän, Pelson ja Vanajan vankila
Kuopion yhdyskuntaseuraamustoimisto, Kajaanin toimipaikka
Naksu-hanke
Kumppaniksi
TE-toimisto, Kuty, Typa
Kajaanin kaupunki, Sote, Lastensuojelu, A-klinikka
Kajaanin Pietari
KAO
Harjula,Pelastakaa lapset Ry
Ehyt Ry
Kynämatkat
Tokmanni
Värisilmä
Kajaanin työvoimayhdistys KTY
Tietopalvelu Group Oy

Erityiskiitokset:

MotoTeam Tauriainen Oy

 


TIIMIMME

This is Spartak!

Mikko Leskinen

Puheenjohtaja, yksilövalmentaja
mikko.spartak@gmail.com

Tiia Leskinen

SIhteeri, taloushallinto
tiia.spartak@gmail.com

Jura Leskinen

Spartak Sports Ry
puheenjohtaja, varhaiskasvatus, Kättö
jura.spartak@gmail.com

Marketta Korhonen

Varhaiskasvatus, Kättö
marketta.spartak@gmail.com

Tuomo Sirviö

Varhaiskasvatus, Lohtaja
tuomo.spartak@gmail.com

Teija Simola

Varhaiskasvatus, Lohtaja
ip.lohtaja@gmail.com

Jukka Kortelainen

Godfather
jukka.spartak@gmail.com